MENÜ

A legegyszerűbb élőlény, és a legegyszerűbb bizonyíték

 

Szerte a világon egy erősödő alternatív tudományos szemlélet készteti elgondolkodásra és vitára a tudóstársadalmat. Az új irányzat képviselői szerint az élő szervezetek egy előzetes terv nélkül nem jelenhettek volna meg a Földön… "Ha a tudomány főáramába tartozó tudósok elutasítóak a tervezési elmélettel szemben, ez nem jelenti azt, hogy el kellene vetnünk. A forradalmi elméletek mindig alternatív mozgalmakként kezdték a pályafutásukat." (Jeffrey Koperski filozófus, a michigani Saginaw Vally University adjunktusa) 

Az értelmes tervezettség (angolul intelligent design) az az elmélet, mely szerint az univerzum és az élővilág olyan jellemzőket mutat, amelyek intelligens tervezés eredményeképpen jöttek létre, nem pedig olyan irányítatlan folyamatok révén, mint a természetes szelekció. Támogatói szerint az értelmes tervezés azonos súlyú az élet és a fajok eredetét magyarázó jelenlegi tudományos elméletekkel, vagy működőképesebb azoknál. 

Az intelligens tervezés iskolája szerint az evolúció-tan csupán egy igazolatlan hipotézis, csak a fajok rendszerezése. Különösen olyan elemei nélkülözik a bizonyítékokat, mint az abiogenezis (ősnemzéstan, az életnek az anyagból való származtatása), illetve a fajok fejlődésének dogmája. Az alternatív tudományos mozgalom képviselői szerint az evolúció elmélete csupán a materialista ideológia évszázados kísérlete önmaga igazolására. 

Az értelmes tervezés a naturalista evolúcióelméletek alternatívája. Az irányzat tagjainak célja olyan tapasztalati bizonyítékok felkutatása és felmutatása, amelyek szerint a földi élet egy értelmes tervező vagy tervezők tevékenysége nyomán jött létre. Dr. William Dembski, az értelmes tervezés egyik vezető egyénisége szerint "léteznek olyan természeti rendszerek, amelyek nehezen értelmezhetők cél nélküli erők eredményeként, és olyan tulajdonságokat hordoznak, amelyek jelenlétéből minden más esetben valamilyen intelligencia jelenlétére következtetnénk". 

Egy felsőbb értelem világunkban fellehető nyomai 

A tudományos áramlat képviselői által leggyakrabban példaként felhozott jelek a molekuláris szinten megfigyelhető egyszerűsíthetetlen komplexitás, a biológiai szervezetekben működő információs mechanizmusok és a specifikus komplexitás. Az élő szervezetek e jellegzetességeiből arra következetnek, hogy az élet különböző aspektusai megtervezettek. Ez ellentmond a korábban uralkodó tudományos elméleteknek, amelyek a világot kizárólag személytelen fizikai folyamatok révén igyekeztek megmagyarázni. A tervezettség elméletét támogatók úgy vélik, hogy bár nem tudjuk megfigyelni az értelmes tervezőre vonatkozó közvetlen bizonyítékokat, ám a természetre gyakorolt hatását képesek vagyunk észlelni. 

Dr. Dembski ‘Az értelem jelei’ (Signs of Intelligence) című, 2001-ben megjelent könyvben így ír: "Támogatói úgy tekintenek az értelmes tervezésre, mint egy olyan tudományos programra, amely az értelmes okok hatásait vizsgálja. Vegyük észre, hogy az értelmes tervezés az értelmes okok hatásait, nem pedig magukat az értelmes okokat kutatja." 

A tervezettség iskolájának irányadó tudósai és teoretikusai sok népszerű és tudományos könyvet jelentettek meg az elmúlt években. Filmjeik közül világszerte a látványosan megrendezett "Az élet rejtélyének_megfejtése" című alkotásuk verte fel a legnagyobb port. 

Napjainkban élénk társadalmi, tudományos, sőt jogi viták tárgyát képezi, hogy a közoktatásban megjelenhetnek-e az értelmes tervezettség alapgondolatai. Az intelligens tervezés irányzatának vezető intézménye a Discovery Institute. Az irányzat önálló, magyar szervezete az Értelmes Tervezettség Munkacsoport (Értem). 

Isvara Krisna dász / Tasi István 

Ajánlott honlapok: Értelmes Tervezettség Munkacsoport – www.ertem.hu 

Discovery Intézet – www.discovery.org 

International Society for Complexity, Information, and Design – www.iscid.org 

Access Research Network – www.arn.org 
Magyar könyvek: Behe, Michael.: Darwin fekete doboza. Harmat Kiadó, Budapest, 2002. 

Bradley, W.L. – Olsen, R.L.-Thaxton, C.B.: Az élet eredetének rejtélye. Harmat Kiadó, Budapest, 1998. 

Cremo, Michael: Az emberi faj rejtélyes eredete. Védikus Bölcselettudományi Szabadegyetem, Budapest, 1997. 

Hornyánszky Balázs-Tasi István: A természet IQ-ja. Kornétás Kiadó, Budapest, 2002. 

Tasi István (szerk.): A tudomány felfedezi Istent. Intelligens tervezés – az evolúcióelmélet új riválisa. Aeternitas Irodalmi Műhely – Értelmes Tervezettség Munkacsoport, 2004. 
Néhány angol könyv: Dembski, William: Signs of Intelligence: Understanding Intelligent Design. Brazos Press, 2001. 

Denton, Michael. Evolution: A Theory in Crisis. Adler and Adler, Bethesda Maryland, 1986. 

Johnson, Phillip E.: Darwin on Trial. Downers Grove, InterVarsity Press, 1993. 

Wells, Jonathan: Icons of Evolution: Science or Myth? Regnery Publishing, Washington, 2000. 









 

 

 


Asztali nézet